Historia przyjaźni na odległość. Pocztówka ze Śnieżnika do USA wysłana 125 lat temu.
Elise Biedermann, wysyłając pocztówkę ze Śnieżnika do USA 125 lat temu, podzieliła się fragmentem swojej podróży po Grafschaft Glatz.
Ciekawostki o Wieży Na Śnieżniku – Międzygórze
Elise Biedermann, wysyłając pocztówkę ze Śnieżnika do USA 125 lat temu, podzieliła się fragmentem swojej podróży po Grafschaft Glatz.
Alpy widziane z Polski, a dokładniej Alpy ze Śnieżnika. Zobacz jak udało się udokumentować ten niecodzienny widok Alp ze Śnieżnika.
Kto by pomyślał, że tablica pamiątkowa ze Śnieżnika i jej historia będzie równie zawiła i pełna zwrotów akcji, jak dzieje wieży na Śnieżniku? Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w rocznicę 75-lecia swego istnienia odbudowało schronisko oraz zaniedbaną w czasie wojny wieżę na Śnieżniku. Dlatego na tę okoliczność została ufundowana tablica pamiątkowa.
Dane techniczne, godziny otwarcia, oświetlenie, cena, toaleta, ile osób może być na wieży? Jakim szlakiem iść na Śnieżnik? Kamera na Śnieżniku
„Punkt triangulacyjny jest to szczególny punkt geodezyjny na powierzchni Ziemi o znanych współrzędnych geodezyjnych względem przyjętego układu odniesienia, wyznaczający wierzchołek trójkąta sieci triangulacyjnej.”
„W piątek 21 października 2022 o godzinie 10:00 służby ratunkowe otrzymały informację
Wielu turystów zastanawia się dlaczego jeden ze słupków granicznych na Śnieżniku ma inny kształt od pozostałych. Słaupek oznaczony nr III/70 znajduje się 200m od szczytu, jego nietypowy kształt nie jest przypadkowy. Na granicy polsko-czeskiej znajdują się tylko dwa takie słupki. Podobny, z oznaczeniem III/43 znajduje się w Górach Bialskich, jest od oddalony od słupka III/70 o 15km (w lini prostej).
Prace nad nową wieżą ujawniły pozostałości konstrukcji starej wieży, część z konstrukcji stalowych została dostarczona z Friedenshütte
Śnieżnik, zima 1923 roku. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Tego samego dnia zostaje zamordowany ceniony naukowiec.
W 1990 roku jeden z członków Aeroklubu Wrocławskiego natrafił na metalowy przedmiot, a ponieważ sam jest skoczkiem, rozpoznał, że jest to fragment spadochronu.
Po 1945 r. pomiędzy schroniskiem a wierzchołkiem plątały się jakieś instalacje. Dawni mieszkańcy tej ziemi mówili, że pod szczytem Śnieżnika były wykonane urządzenia do katapultowania szybowców.
Wdowa po ostatnim dzierżawcy wieży, pani Prenzel, wspomina bardzo sympatycznie życie na Śnieżniku. Sezon trwał od początku maja do końca września.
W 1939 Wieża Na Śnieżniku i schronisko „Na Śnieżniku” były miejscem spotkań niemieckich oficerów wywiadu – Abwehry ze szpiegami na terenie ówczesnej Czechosłowacji.
Od 1 XII 1926 na Śnieżniku działała agencja poczty Pruskiej, najwyżej położona poczta w Prusach.