Na Śnieżnik z Czarnej Góry „Luxtorpedą”

Szlak Na Śnieżnik z Czarnej Góry „Luxtorpedą”

Na Śnieżnik z Czarnej Góry „Luxtorpedą”

Wyruszając „Na Śnieżnik z Czarnej Góry” (Siennej), otwieramy drzwi do niezwykłego świata górskich przygód i zapierających dech w piersiach widoków. Ta wyjątkowa trasa turystyczna oferuje nie tylko możliwość zdobycia szczytu, ale także korzystania z udogodnień w postaci wyciągu Luxtorpeda. Kolej Linowa na Czarną Górę znacząco ułatwia zdobycie tego majestatycznego szczytu.

 (Sienna) – to tu zaczynamy naszą wycieczkę Na Śnieżnik z Czarnej Góry, trasa, która rozpoczyna się od wjazdu Luxtorpedą na Czarną Górę, a następnie stanowi spacer czerwonym szlakiem przez grań Żmijowca. Początkowo trasa prowadzi lekko w dół, by później prawie się wypłaszczyć. Końcowy etap z Przełęczy Śnieżnickiej to już wyraźnie podejście do góry. Przed dotarciem na szczyt Śnieżnika polecamy naładować akumulatory w „Schronisku Na Śnieżniku”.

Atak szczytowy na Śnieżnik z Czarnej Góry

Do szczytu została nam „ostatnia prosta”, czyli 1,5km odcinek z różnicą wysokości około 210m. Trzeba zwrócić uwagę na to, że zmieniamy kolor szlaku. Teraz podążać będziemy szlakiem koloru zielonego i jego trzymamy się już do szczytu.

Kilka kroków od schroniska wchodzimy na teren Rezerwatu Przyrody Śnieżnik Kłodzki. Utworzony został w 1965 roku, a jego obszar to prawie 195 ha. Zadaniem rezerwatu jest ochrona szczytowej części najwyższej góry w Sudetach Wschodnich po stronie polskiej oraz licznej roślinności będącej pod ścisłą ochroną.

Ciekawy fragment do pokonania to rumowisko skalne zbudowane ze skał metamorficznych- gnejsów, porośnięte licznymi porostami. Warto po wejściu kilka metrów wyżej odwrócić się za siebie, tam będzie czekać na nas kolejna piękna panorama górska.

Słupek graniczny

Szczyt jest już niedaleko, jednak na naszej trasie jeszcze jedna ciekawostka. Słupek graniczny inny niż wszystkie. Wyższy i zakończony taką jakby główką od ołówka z gumką. Oznaczony numerem III/70 słupek historycznego trójstyku granic Polski, Czech i Moraw. (Zachowały się tylko dwa takie słupki na granicy polsko-czeskiej, drugi jest również w Sudetach Wschodnich w Górach Bialskich).

Historyczny Słup Graniczny

Ostatnie metry do szczytu to fragment rozległej kopuły Śnieżnika. Widać już Wieżę Na Śnieżniku, która jest postawiona dokładnie w tym samym miejscy, co dawna wieża widokowa im. cesarza Wilhelma I. Stara wieża pomimo remontów, była w złym stanie technicznym, dlatego została wysadzona w 1973r. Miniaturową replikę tej wieży możemy zobaczyć w Ogrodzie Bajek w Międzygórzu.

Szczyt Śnieżnika to idealne miejsce do podziwiania panoramy otaczającego nas terenu. To miejsce pełne ciszy i spokoju, gdzie chłodny wiatr dodaje energii i wzbudza poczucie pokory wobec potęgi natury. Nie zapomnijcie odbić pieczątki ze szczytu i zrobić zdjęcia dla zdobywania odznak turystycznych ;). Tu wycieczka się kończy, ale może też trwać dalej bo przed powrotem warto przejść około 0,5km na stronę czeską. Tam zobaczymy źródło rzeki Morawy (jednej z ważniejszych rzek Czech) i Słonika- symbol Kralickiego Śnieżnika.

Czas na powrót

Po zasłużonym odpoczynku na Wieży Na Śnieżniku, możemy wybrać się tą samą trasą powrotną lub skorzystać z alternatywnej trasy. Szlak żółty, który poprowadzi nas od Przełęczy Śnieżnickiej przez Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia, a następnie koło Muzeum Ziemi w Kletnie. Tam należy skręcić w drogę do Czarna Góra Resort.

„Na Śnieżnik z Czarnej Góry” to podróż, która zapada w pamięć na zawsze. Ta trasa turystyczna oferuje nie tylko wyzwanie fizyczne, ale przede wszystkim niepowtarzalne emocje i możliwość połączenia się z pięknem przyrody. Niezależnie od tego, czy korzystasz z wyciągu czy wędrujesz pieszo, ta przygoda pozostawi w Tobie niezapomniane wspomnienia i pragnienie powrotu „Na Śnieżnik z Czarnej Góry”.